–>

Енцо Фернандез ги „извлече“ Челси во лига-купот против четвртолигашот Вимблдон

F4zkprkXsAEZE05-e1693428447526.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK

Аргентинската суперѕвезда Енцо Фернандез постигна гол само седум минути откако влезе во игра за да ги „спаси“ скапите Челси со 2:1 победа над четвртолигашот Вимблдон во второто коло на Англискиот лига куп (Карабао куп).

Вимблдон, клуб кој одамна не бил меѓу англиската елита, поведе во 19. минута со гол од пенал на Тили, пред во финишот на првото полувреме, Нони Мадуеке, исто така од пенал да израмни на 1:1.

Меѓутоа, тимот на Маурисио Почетино се мачеше со обидите да ја „скрши“ одбраната на гостите до 72. минута, кога Фернандез постигна гол по катастрофалната грешка на одбраната на Вимблдон, прв во дресот на „сините“ за 2:1 победа.

Во дуелот на два премиерлигаши во второто коло, Барнли на Винсен Компани стигна до победа на гости кај Нотингем со голот на Зеки Амдуни во 91. минута од мечот.

ЕФЛ КУП, 2.КОЛО
Челси – Вимблдон 2:1
Харогејт – Блекбурн 0:8
Нотингем – Барнли 0:1
Шефилд јунајтед – Линколн 0:0
Донкастер – Евертон 1:1

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK