Џорџ и Томпсон си одат од ЛА Клиперс и Голден стејт

usatsi_10628822_168390270_lowres.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKВетраните, Клеј Томпсон и Пол Џорџ, како што стојат работите наредната сезона нема да бидат дел од Голден стејт Вориорс, односно ЛА Клиперс.

Пол Џорџ сака четиригодишен договор, додека Клиперси му нудат само тригодишен договор, поради што тој чека други понуди, додека Томпсон ги замрзнал преговорите и бара други опции.

Томпсон е слободен играч, додека Џорџ има опција да го тестира пазарот и да преговара со други клубови.

Јудонис Хаслем е еден од кошаркарите кои ја коментираа моменталната состојба на пазарот и каде евентуално би можеле да завршат Пол Џорџ и Клеј Томпсон.

„Морам да кажам дека е најдобро Џорџ да оди во Филаделфија. Имаа најмалку уфрли тројки после додавања, а Џорџ постигна 145 минатата сезона. Плус, тој игра одлично еден на еден. Ембиид може да му отвора простор”, рече Хаслем.

Што се однесува до Томпсон, тој има понуда да замине во Орландо.

„Тој би бил одличен таму, им треба добар шутер бидејќи тие шутираат само 37% за три поени. Клеј шутира 41% низ кариерата, тој е одличен за млад тим и со своето искуство може да даде исклучителен придонес“, рече Хаслем.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK