Џонтeј Портер доживотно суспендиран од НБА

01hvm4h5k9tkrjjj66nw.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKКошаркарот на Торонто Репторс, Џонтеј Портер, доживотно е суспендиран од НБА лигата поради коцкање.

Челниците на НБА одлучија дека тој повеќе не може да се натпреварува во најдобрата кошаркарска лига во светот.

Така на неславен начин ја заврши кариерата. Џонтеј е брат на кошаркарот на Денвер Нагетс, Мајкл Портер Јуниор.

По аферата која изби во изминатите два месеци, пронајдени се непобитни докази дека Портер се коцкал обложувајќи се на себе.

За комесарот на лигата Адам Силвер немаше дилема, тој мораше да ја донесе оваа одлука.

Според правилата на НБА, секој играч кој ќе се обложи со пари или ќе вложи било каква вредност на натпревар или настан организиран од лигата или Развојната лига може да се соочи со казни од комесарот на лигата Адам Силвер.

Портер, кој е брат на Мајкл Портер од Денвер, во 26 натпревари имаше просек од 4,4 поени, 3,2 скока и 2,3 асистенции.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK