Димитријевиќ: Кога се преселив во Казан, целосно го сменив мислењето за Русија

dimitrievikj_34534543534
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK

 – Македонскиот кошаркарски репрезентативец Ненад Димитријевиќ призна дека целосно го сменил своето мислење за Русија откако се преселил во Казан.

– Сум бил во Русија пред 3-4 години кога играв во еврокуповите за шпански клубови. Згора на тоа, игравме со локални екипи две сезони по ред. И двата пати на крајот на ноември, односно времето беше страшно: сиво и врнеше снег. Се движевме само од арената до хотелот и не можевме да видиме ништо. За разлика од Шпанија, ми се чинеше дека Русија не е најдоброто место, немав најубави спомени од тие патувања. Меѓутоа, кога пристигнав во Казан во септември, видов колку е убав градот, толку многу одлични места за поминување на вечерта. Целосно го сменив мислењето за Русија, изјави Димитријевиќ.

Македонецот беше прогласен за МВП во плејофот на ВТБ-лигата, а неговиот тим УНИКС стигна до шампионскиот трофеј.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK