Дешам изненади со спискот за ЕП – Во репрезентацијата го врати Канте

cd1ad1d5-7919-450b-94be-8dc62d057f8d.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKСелекторот на Франција, Дидие Дешам изненади со списокот на играчи за Европското првенство. На спискот има двајца повратници и неколку повредени играчи, но забележливо е отсуството на голем број млади асови кои играа одлично оваа сезона.

Левиот бек на Реал, Ферланд Менди и играчот од средниот ред на Ал Итихад, Н’Голо Канте (33) се вратија во националниот тим.

Еден од хероите во походот на светската титула во 2018 година, Канте, не играше ниту за националниот тим цели две години.

Селекторот Дешам ги повика Аурелиен Чуамени, Мајк Мењан и Кингсли Коман и покрај тоа што тие се повредени.

Но, навивачите на Франција и спортската јавност, забележаа дека Дешам не покани голем број на млади играчи со одлични сезони зад себе: Мајкл Олизе, Мало Густо, Мо Симакан, Жан Клер Тодибо, Аксел Дисаси, Жан-Филип Матета, Муса Дијаби…

Франција е еден од најголемите фаворити за освојување на ЕП. Во групата е со Холандија, Полска и Австрија.

Спискот на Франција за ЕУРО 2024:

Голмани: Алфонс Ареола (Вест Хем), Мајк Мењан (Милан), Брис Самба (Ленс)

Одбрана: Жонатан Клаус (Марсеј), Тео Ернандез (Милан), Ибрахима Конате (Ливерпул), Жил Кунде (Барселона), Ферланд Менди (Реал Мадрид), Бенжаман Павард (Интер), Вилијам Салиба (Арсенал), Дајот Упамекано ( Баерн Минхен)

Играчи од средниот ред: Едуардо Камавинга (Реал Мадрид), Јусуф Фофана (Монако), Антоан Гризман (Атлетико Мадрид), Н’Голо Канте (Ал-Наср), Адриен Рабио (Јувентус), Аурелиен Чоамени (Реал Мадрид), Ворен Заир-Емери ( ПСЖ)

Напаѓачи: Бредли Баркола (ПСЖ), Кингсли Коман (Баерн Минхен), Усман Дембеле (ПСЖ), Оливие Жиру (Милан), Рандал Коло Муани (ПСЖ), Килијан Мбапе (ПСЖ), Маркус Тирам (Интер).

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK