Дали знаете кој е најбрзиот фудбалер на ЕП 2024?

mbape-1.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKОфицијалниот профил на УЕФА ја објави листата на најбрзите играчи на овогодинешното Европско првенство во Германија.

Фудбалерите од сите селекции се подложени на комплетни статистички анализи, а малкумина се издвојуваат на врвот на секоја листа – по добро или  лошо.

УЕФА ја анализираше брзината на сите играчи на ЕП 2024 и ги создаде првите 10.

Првото место, многумина ќе кажат очекувано, го држи Французинот Килијан Мбапе со брзина од 36,5 км/ч.

По него е Шпанецот Феран Торес, кој трча половина километар на час побавно од Мбапе.

Бенјамин Шешко изненадувачки се најде на самиот врв. Словенецот за време на еврото постигна брзина од 35,9 км/ч.

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK