Борба на титаните во Синсинати – Ѓоковиќ спаси меч топка и го победи Алкараз

LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK

Новак Ѓоковиќ во спектакуларно финале го победи Карлос Алкараз и го освои Мастерсот во Синсинати со 5:7, 7:6, 7:6. Спрскиот тенисер трет пат во кариерата го овој Мастерс и во својата колекција ја придодаде 39. Мастерс титула. Со овој триумф, Ѓоковиќ го израмни резулатот во меѓѓусебните дуели со Алкараз на 2:2.

Светскиот број 1 и 2, во Синсинати одиграа еден од најдобрите мечеви оваа сезона и направија сјајна увертира за Ју-ес опен, каде тениските фанови ќе очекуваа ново финале на овие двајца.

Финалето беше вистински ролеркостер, траеше речиси четири часа (3 часа и 49 минути).

„Еден од најтепките и највозбудливите мечеви што сум ги одиграл во кариерата“, изјави Ѓоковиќ по мечот.

Водеше Ѓоковиќ со 4:2, но првиот сет му припадна на Алкараз.

Во финишот на првиот сет и на почетокот на вториот, Ѓоковиќ имаше проблеми со топлото време и високата влажност на воздухот. Побара медицинска помош по третиот гем од вториот сет, откако со три дупи грешки му подари брејк на противникот.

Алкараз поведе со 4:2 и од тој момент започна подемот на српскоот тенисер. Го врати брејкот, а потоа во тај-брејкот спаси меч топка и успеа да израмни на 1:1 Тај-брејкот Ѓоковиќ го доби со 9:7.

Моментумот во третиот сет, се до самиот финиш беше го имаше Ѓоковиќ. Направи брејк во седмиот гем, имаше предност 5:3, но Алкараз се погрижи драмата да кулминира.

Спаси две меч топки во деветтиот гем, а потоа уште две кога Ѓоковиќ сервираше за победа.

На крајот тај-брејкот го реши шампионот. Ѓоковиќ повотрно за нијанса беше подобар ја доби 13. игра со 7:4.