Азар: Имам пријател во Комо, тој може да биде тренер на Челси

CCFLv3GWEAE9Gl8.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKЕден Азар, поранешен играч на Реал, Челзи и Лил, знае кој треба да биде нов тренер на Челси. „Сините“ минатата недела останаа без тренер, откако клупските челници спогодбено се разделија со Маурицио Покетино.

Азар, кој го најдобрите години во кариерата ги мина во Челси, чии дрес го носеше од 2012 до 2019 година, има интересен предлог.

На прашањето дали на клупата гледа менаџер како Роберто де Зерби, тој одговори дека има подобар предлог.

„Можеби. Имам пријател во Комо. Тој може да биде менаџер“, рече Азар.

Во Комо е Сеск Фабрегас, добра пријател на Азар со кого ја делеа соблекувалната во Челси.

Последните две години од кариерата Шпанецот ги помина во Комо пред да се пензионира во 2023 година.

Тој стана в.д. тренер во ноември минатата година по отказот на Морен Лонг, а кога клубот го ангажираше Осијано Робертс беше именуван за негов помошник.

Комо минатиот месец се врати во Серија А.

Инаку, според медиумите кандидат за тренер на Челси се Роберто де Зерби екс тренерот на Брајтон, тренерот на Лестер Енцо Мареска, Киеран Мекена менаџерот на Ипсвич и актуелниот менаџер на Брентфорд, Томас Франк.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK