Американците со најдобрите ќе настапат на ОИ во Париз

Untitled-2-2.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKНајдобрите кои во моментов играат во НБА лигата ќе ја претставуваат САД на Олимписките игри во Париз.

Според извори на ЕСПН, селекторот Стив Кер веќе го знае списокот од 11 играчи кои дефинитивно ќе играат во Париз следното лето, а оставил едно празно место.

Она што е сигурно е дека Кер ќе може да смета на следните имиња: Стеф Кари, Тајрис Халибартон, Џру Холидеј, Ентони Едвардс, Девин Букер, Кевин Дурент, Џејсон Тејтум, Ентони Дејвис, Леброн Џејмс, Бам Адебајо и Џоел Ембиид. Остана уште едно празно место.

Не се знае кој ќе биде последниот играч во ростерот, но од приложеното може да се види колку силен ќе биде олимпискиот тим на САД.

Тоа ќе биде прв олимписки турнир за Стеф Кари, додека Кевин Дурант ќе има единствена шанса за уште еден – четврти медал од Игрите. Тој е единствениот, заедно со Кармело Ентони, кој има три златни олимписки медали во својата колекција.

Што се однесува до Леброн Џејмс, тоа ќе му биде четврти олимписки турнир, има бронза од 2004 година и две злата во 2008 и 2012 година.

Инаку, САД ќе бидат во група со Србија, Јужен Судан и победникот од квалификациската група која ќе се игра во Порторико.

Натпреварот меѓу Србија и САД ќе биде мечот со кој ќе се отвори турнирот во Париз.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK