–>

Алеиш Еспаргаро го победи Бањаја во спринт трката во Барселона

Алеиш-Еспаргаро-го-победи-Бањаја-во-спринт-трката-во-Барселона.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK

Возачот на Априлија, Алеиш Еспаргаро, го победи Пеко Бањаја во спринтот пред трката за Големата награда на Шпанија. Успехот на Априлија го надополни Маверик Вињалес, кој го освои третото место.

Еспаргарот кој сезонава победи на трката во Силверстон, на шест круга пред крајот со брилијантен потег го мина актуелниот светски првак. Потоа без проблем ја сочува лидерската позиција, додека Бањаја имаше проблеми, но успеа да ја одбрани втората позиција од Вињалес.

Најдобрите десет ги комплетираа Бред Биндер, Хорхе Мартин, Мигел Оливеира, Марко Бецеки, Жоан Зарко, Енеа Бастианини и Алекс Маркез.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK