–>

Најмасовен ракетен напад врз Лавов од почетокот на руската инвазија, тврди Украина

ukraina-ruski-napad.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK

Официјални лица изјавија дека неколку згради биле оштетени, а неколку луѓе се ранети во голем воздушен напад врз западниот украински регион Лавов и северозападниот регион Волин. Три лица загинаа, а неколку се хоспитализирани во градот Луцк откако беше погодено деловно претпријатие, изјави Јуриј Похуљајко, гувернер на областа Волин.

„Беа соборени многу проектили, но имаше погодени и во Лавов“, рече градоначалникот Андриј Садови, додавајќи дека се издадени наредби за евакуација на најмалку една запалена станбена зграда. Размерите на нападот и целосниот обем на штетата во Лавов не беа веднаш јасни. Претходно, гувернерот на Лавовската област Максим Козицки изјави дека „групи руски ракети“ се упатуваат кон регионот.

До јули, регионот Лавов – кој е далеку од првите линии на фронтот и се граничи со Полска, членка на НАТО – беше поштеден од повеќето руски воздушни напади. Но, во јули седум лица загинаа кога проектил погоди станбена зграда.

Украинските медиуми објавија дека, според прелиминарните информации, нападот денеска бил најголемиот воздушен напад врз регионот Лавов од почетокот на руската инвазија на Украина во февруари 2022 година.

Во рускиот воздушен напад врз западниот регион Лавов, според прелиминарните информации, нема жртви, но оштетени се повеќе од 100 станбени куќи, искршени се 500 прозорци и уништено е детско игралиште.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK