–>

Момче преживеа пад од висина од 30 метри во Големиот Кањон, сакало да се оддалечи за да можат луѓето да се сликаат

56627e07-66c6-4a33-8e5b-2e18a9dbdef5.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK





Севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун повика на зголемување на производството на ракети за да може земјата да добие „преголема воена моќ“ и да биде подготвена за војна, објави државната новинска агенција KCNA, додека Јужна Кореја и САД се подготвуваат за нивните годишни заеднички воени вежби. .

Наредбата на севернокорејскиот лидер дојде откако тој во петокот и саботата ги посети клучните капацитети кои произведуваат ракети, платформи за лансирање ракети, оклопни возила и артилериски гранати и неколку дена пред почетокот на американско-јужнокорејските воени вежби, во кои Пјонгјанг гледа „подготовки за војна“. .

Затоа Ким Џонг-ун бара масовно производство на различни видови оружје, додека зголеменото производство на ракети го гледа како задоволување на потребите на воените единици на линијата на фронтот, пренесува КЦНА.

„Квалитативните нивоа на воени подготовки зависат од развојот на индустријата за оружје“, рече тој. За време на неговата посета на фабриките, Ким Џонг-ун возеше ново оклопно борбено возило и го пофали напредокот во модернизацијата на производството.

Постои „итна потреба од експоненцијално зголемување на производството на ракети за зајакнување на нашите единици на фронтот. Нашата војска мора да обезбеди доминантна воена моќ и да биде подготвена да води секаква војна во секое време, така што непријателите нема да се осмелуваат да употребат сила, или ќе бидат уништени.“, истакнува севернокорејскиот лидер, пренесе КЦНА.

Јужна Кореја и САД најавија дека ќе спроведат воени вежби во последните десет дена од август за да можат да одговорат на растечките нуклеарни и ракетни закани кои доаѓаат од северот на Корејскиот полуостров.

Заедничките воени вежби на двата сојузници мобилизираа десетици илјади војници од двете страни, а Северна Кореја ги гледа како проба за нуклеарна војна.

„Вежбите се суштински елемент за одржување на силна одбранбена положба во случај на вонредна состојба, апсолутно неопходни за одговор на растечката воена закана од Северна Кореја“, одговори јужнокорејскиот армиски полковник Ли Сунг-Џун.

Од друга страна, САД ја обвинуваат Северна Кореја дека и испорачува оружје на Русија во војната со Украина, што тие го негираат.

Лидерите на Јужна Кореја, САД и Јапонија наскоро ќе се сретнат на трилатерален самит во Кемп Дејвид на 18 август, кога ќе разговараат за повеќе прашања, како што се Северна Кореја, безбедносната соработка, војната во Украина.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK