–>

Кепа Аризабалага е нов голман на Реал Мадрид

kepa-real.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK

Хари Кејн, најдобриот стрелец во историјата на Тотенхем и на Англија, по големата драма во ноќта од петокот кон саботата, потпиша за Баерн на задоволство на публиката собрана пред седиштето на германскиот гигант. Тотенхем ќе добие 100 милиони евра фиксно обештетување, додека уште 10 милиони ќе можат да добијат доколку се исполнат условите за активирање на бонусот. Кејн ќе заработува 25 милиони евра годишно во бруто во Баерн, вклучувајќи ги и бонусите.

Капитенот на Англија со тоа стана најскапиот „шопинг“ во историјата на Баерн и Бундеслигата. Но, се чини дека инвестицијата ќе биде брзо вратена.

„Билд“ објави дека пред крајот на вчерашниот ден, првиот цел ден на Кејн како играч на Баерн, го соборил рекордот на еден од најголемите клубови.

Баерн, всушност, никогаш не заработил толку многу во еден ден на предмети со име на еден играч. Во фан шоповите и на интернет до пред крајот на неделата продаде „многу повеќе“ од 10.000 дресови со името и бројот на одличниот стрелец. Оригиналните дресови на Кејн чинат од 75 евра (детски) до 138 евра. Ако ја поставиме средната, просечна цена на 100 евра, тогаш јасно е дека само вчера Баерн продаде дресови на Кејн за повеќе од милион евра.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK