СДСМ: Инфлацијата е 3,6 отсто, намалена е пет пати

СДСМ-Инфлацијата-е-36-отсто-намалена-е-пет-пати.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKУспешните економски мерки и политики на СДСМ даваат резултати, кои ги чувствуваат сите граѓани. Стапката на инфлација во декември 2023 година се спушти на 3,6 отсто, велат од партијата преку соопштение.

„Инфлацијата е намалена за околу пет пати во однос на декември 2022 година, кога изнесуваше високи 18,7%.

СДСМ го заштити стандардот на граѓаните, со креирање и реализација на мерки како одговор на високите стапки на инфлација предизвикани од економската и енергетската криза.

Истовремено, со постигнување на ниска и стабилна инфлација, економските мерки поттикнаа раст на платите.

Просечната плата се искачи на највисока вредност досега од речиси 39.000 денари.

Со СДСМ ќе продолжат да растат платите и пензиите, како и куповната моќ на граѓаните.

СДСМ продолжува со мерки и политики за намалување на инфлацијата и заштита на животниот стандард на граѓаните“, се додава во соопштението.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK