Настанот на Samsung „Bespoke Life 2023“ ги претставува технологиите што нудат погодности денес и градат поодржлива иднина

Bespoke Life 2023_Media Day_A
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK

Samsung ја објавува визијата „Bespoke Life“ и ја потврдува својата посветеност да ги трансформира животите на корисниците преку одржливост, поврзување и дизајнSamsung Electronics Co., Ltd. го означува почетокот на новото поглавје за апарати за домаќинство на Bespoke Life 2023, третиот годишен настан на компанијата посветен на новитети во рамките на линијата Bespoke. Преносот започнува во 16:00 часот по средноевропско време на официјалната веб-страница на Samsung, редакцијата (newsroom) и каналот на YouTube и им дава можност на глобалните медиуми и корисници да истражат како проширената визија на компанијата „Bespoke Life“ ги трансформира животите на корисниците преку одржливост, поврзување и дизајн.

„Bespoke Life ја одразува посветеноста на Samsung да ги подобри нашите домови и иднина преку иновации во домашните апарати што ги користиме секој ден“, рече Јонг-Хи Хан, потпретседател, генерален менаџер и директор на оддел за корисничко искуство на уредите во Samsung Electronics. „Се воведуваат нови и креативни начини за корисниците да ги скројат своите животи по своја мерка, нашите најнови производи и решенија им овозможуваат на сите да уживаат во поодржлив, поврзан и елегантен начин на живот.”

Одржливо живеење – Технологии кои го олеснуваат одржливиот живот

Концептот Samsung Bespoke Life се заснова на ставот дека домашните апарати се клучни за поодржливо утре. Според тоа, овогодинешниот настан Bespoke ќе ги истакне напорите на Samsung за дополнително намалување на емисиите на јаглерод во текот на целиот животен век на производот. Исто така ќе биде претставен новиот Less Microfiber™ Filter: едноставно решение за минимизирање на загадувањето со микропластика за време на перење на алишта.

Од набавка на суровини и производство до дистрибуција, употреба и рециклирање, Samsung ја редизајнира секоја фаза од животот на производот за да помогне во намалувањето на потрошувачката на енергија и емисиите на јаглерод диоксид (CO₂). Пример за напорите на компанијата да рециклира повеќе суровини е центарот за рециклирање со затворен циклус кој користи биопластичен материјал од искористено масло за кутии за складирање на Bespoke фрижидер и проширување на употребата на рециклирани рибарски мрежи. Готовите производи потоа се испраќаат до корисниците во еколошка амбалажа Samsung, во која на почетокот на годинава почна замената на пластичните ленти и макари со хартија.

За да поттикне поодржливо живеење во фазата на користење на производот, Samsung продолжува да ги проширува своите услуги за заштеда на енергија без напор. Затоа оваа година пет нови Bespoke апарати, вклучувајќи фрижидери, машини за перење, сушење, машини за миење садови и климатизери, како и Samsung Eco Heating System, ќе имаат подобрена верзија на енергетскиот режим SmartThings VI, кој наскоро ќе биде достапен во 65 земји.

Освен што се залага за намалување на емисиите на јаглерод и потрошувачката на енергија, Samsung продолжува да игра активна улога во борбата против загадувањето со микропластика. Откако развија циклус на перење алишта што го намалува ослободувањето на микрочестички за дури 54 проценти, Samsung и Patagonia повторно се здружија за да го лансираат Less Microfiber™ Filter за помалку микрофибер. Less Microfiber™ Filter задржува до 98 проценти од честичките од микрофибер за време на циклусот на перење. Кога се користи за перење два килограми алишта четири пати неделно, овој филтер може да помогне да се ослободи 132 грама микропластика помалку по лице годишно – што е еквивалентно на околу осум пластични шишиња од 0,5 литри. Less Microfiber™ Filter сега е достапен во Јужна Кореја и Обединетото Кралство, а другите земји доаѓа во третиот квартал од оваа година.

Поврзан живот – Патот до хиперповрзан дом

Подобрувањето на вашиот живот значи оптимизирање на вашите уреди за да ја поедностават и зајакнат вашата рутина. Со зајакнување на поврзувањето низ целата линија на производи и проширување на вештачката интелигенција во повеќе категории производи, Samsung го отвора патот за нова ера на хипер-поврзаниот дом.

Со комбинирање на Samsung-овите најнови SmartThings подобрувања и технологијата за вештачка интелигенција, производите Bespoke нудат совршено искуство за автоматизација на домот – каде што уредите ги учат навиките за користење на корисниците и обезбедуваат персонализирана автоматизација заснована на конфигурација на паметен дом и начин на живот. За да можат корисниците да уживаат во овие искуства, Samsung најави дека ќе ја интегрира поддршката за Wi-Fi во сите нови Bespoke уреди и дека во наредните години ќе воведе поврзување како стандард за сите линии на уреди на Samsung.

Samsung, исто така, го објави воведувањето на најмоќната¹ правосмукалка со безжичен стап на компанијата, Bespoke Jet AI, првата во светот што е потврдена од UL (Underwriters Laboratories) Solutions, водечката независна научна организација за безбедност на вештачката интелигенција. Комбинирајќи до 280W² моќ на вшмукување со време на работа од 100 минутиᶾ по полнење, Bespoke Jet AI ги нуди перформансите потребни за темелно чистење на целиот дом. Неговиот VI режим на вшмукување⁴ интелигентно го следи оптоварувањето на четката и притисокот на воздухот за вшмукување за да се направи разлика помеѓу различни површини за вшмукување⁵, како што е типот на подот, и автоматски ги менува поставките како што се моќта на вшмукување и брзината на четката⁶ за максимална изведба на вшмукување, користење, време и маневрирање. Оваа правосмукалка има и нова всисна станица „сè-во-едно“, чија моќна ротација моментално и ефикасно⁷ ја испразнува вреќата за прав.

Стилски живот – Подигнување на персонализираниот дизајн на повисоко ниво

Трите милиони Bespoke фрижидери кои се продаваат ширум светот од претставувањето на оваа линија, го потврдуваат големиот интерес на корисниците за апарати кои нудат повеќе опции и функции во споредба со стандардните. Денес, оваа промена во размислувањето за тоа што апаратите за домаќинство треба да им понудат на потрошувачите продолжува да го дефинира дизајнот Bespoke – дизајнерски пристап кој станува подинамичен и поизразен секој пат кога ќе се додаде на нова категорија на производи.

Од оваа година, линијата Bespoke вклучува вкупно 15 категории на производи достапни за корисниците во 52 земји. Секое проширување на оваа линија претставува можност да се одговори на уште повеќе различни животни стилови и потреби. Затоа Samsung ја проширува својата линија на Bespoke фрижидери со воведувањето на Bespoke 4-Door Flex™ со Family Hub™+, како и моделите со вертикална преграда и горниот замрзнувач. Bespoke 4-door Flex™ со Family Hub™+ располага со 32-инчен екран на допир без рамка, кој е речиси двојно поголем од претходниот модел и има уште поудобни и забавни функции за повеќекратни задачи. Новите модели со вертикална преграда и врвен замрзнувач ја комбинираат најнапредната технологија за складирање храна на Samsung со тенки и минималистички предни панели кои се достапни во различни бои и површини.

Покрај воведувањето на Bespoke AITM машина за перење алишта и сушење во САД и Југоисточна Азија почнувајќи од оваа година, Samsung продолжува да ги проширува своите опции за персонализација за да им овозможи на повеќе луѓе да ја приспособат својата кујна. Моментално достапна за сите потрошувачи во САД од минатата година, услугата за прилагодување на Samsung MyBespoke им олеснува на клиентите да негуваат кујнски изглед кој вистински го одразува нивниот животен стил со користење на фотографии или уметнички дела за создавање уникатни панели за фрижидери. За дополнително да го потврди смелиот карактер на дизајнот Bespoke, компанијата објави дека ограничените серии Bespoke панели дизајнирани од италијанското креативно студио TOILETPAPER, претставени на Fuorisalone 2023 година, сега се достапни за купување на Samsung.com и водечките продавници на Samsung во Обединетото Кралство, САД и Јужна Кореја.

За повеќе информации за следните чекори во развојот на линијата Bespoke, придружете се на настанот Bespoke Life 2023 на 7 јуни во 16:00 часот. Настанот ќе се емитува на глобалниот канал на Samsung на Youtube, Samsung newsroom и Samsung.com.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK