За неколку дена претседателката Сиљановска Давкова ќе ја има првата посета во странство

gordana-siljanovska-davkova.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKЗа неколку дена, односно на 23 мај претседателката Гордана Сиљановска Давкова ќе ја има првата посета во странство. Тој ден ќе биде примена од Папата Франциск во Ватикан, а следниот ден во Рим ќе присуствува на чевствувањето на светите браќа Кирил и Методиј.

Сиљановска Давкова ќе ја посети базиликата Свети Климент каде се наоѓа гробот на Св. Кирил, а потоа и базиликата Санта мариа Маџоре каде се наоѓа плочата испишана на македонски јазик. За време на престојот во Рим, претседателката ќе биде примена од претседателот на Италија, Серџо Матарела.

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK