ВМРО-ДПМНЕ нема одлучено дали ќе учествува во техничката влада

„Техничка-Влада-пред-избори-ќе-има-Османи-вели-дека-е.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKОпозициската ВМРО-ДПМНЕ се уште нема одлучено дали ќе учествува во техничката влада. Таа треба да биде избрана на 28 јануари, а премиер ќе биде Џафери.

-Во следниот период телата на ВМРО-ДПМНЕ ќе донесат одлука и дали ќе се учествува и евентуално со кои имиња би се учествувало во таква влада, рече Стоилковски во одговор на новинарско прашање на прес-конференцијата пред Владата.

Тој рече дека СДСМ и прави штета на државата што не го прифати нивниот предлог за укинување на проектот „пржинска влада“ за, како што рече, Талат Џафери да го стават за премиер.

-Деспотот од Форино е лик познат во јавноста од неговите кршења на закони и процедури, до снимките со неговите сочни пцости и испади, што никако не е материјал за премиер на држава како Македонија во криза. Но, Македонија со СДС мора да трпи затоа што Мала Речица, Али Ахмети и Артан Груби така му наредиле на Димитар Ковачевски. Тоа е и единствената причина зошто се уште во Македонија постои срамен проект наречен пржинска влада, и зошто нема промена на изборниот модел, посочи Стоилковски.

На прашањето „дали би го гласале ли Јован Митревски за претседател на Собранието“, Стоилковски рече дека тоа е не е важно во моментот.

-Важно е дека Талат Џафери по избор на Мала Речица и со една уцена од ДУИ кон СДС ќе биде премиер во следниот период без никаков легитимитет, вели Стоилковски.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK