ВМРО-ДПМНЕ бара стопирање на набавката од 250 милиони евра за транспортни хеликоптери

vmro-dpmne-zgrada.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKВласта да ја стопира набавката од 250 милиони евра за транспортни хеликоптери во изборен период, за тоа треба да одлучува идната влада, велат од ВМРО-ДПМНЕ.

„Надвор од секое нормално делување е СДС и ДУИ да вршат избор на тендер од 250 милиони евра на неколку недели пред избори, во период на техничка влада. Наместо борбени хеликоптери, власта набавува транспортни, со што не ја зголемува борбената готовност на АРМ. Дополнително никој не знае како е изберена фирмата Леонардо, и зошто не се изберени другите компании меѓу кои американска компанија или германско-француски конзорциум. Како е извршен изборот и кој ја донел одлуката што всушност да се набави. Наместо трошење на 250 милиони евра пред избори, да се стопира набавката и по неа да одлучува идната влада. Со право народот вели дека немаме држава, време е да ја вратиме“, пишува во партиското соопштение.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK