–>

(Видео) Полициските хеликоптери исфрлија над 45 тони вода, локализирани пожарите во Кривогаштани и Сарај

pozar-mkd.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK

Денеска Одделот за воздухопловни единици на МВР по добиено барање од ЦУК за гасење на пожар што избил денеска околу 14:00 часот на територија на општина Кривогаштани, меѓу селата Подвис и Годивје, упати хеликоптер од типот Белл 212 што делуваше во 45 налети и исфрли 40 тони вода и заедно со пожарникари од ТППЕ Кривогаштани, Прилеп и Крушево пожарот е ставен целосно под контрола, извести МВР.

– Исто така, Одделот за воздухопловни единици по пријавен пожар од страна на ЦУК во Општина Сарај, кај село Љубин интервенираше со хеликоптер од типот Ми-171 и во 2 наврати прецизно исфрли 5 тони вода и заедно со Ер тракторите на ДЗС помогна во целосно гаснење на пожарот, се додава во соопштението на МВР.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK