(Видео) Бојмацалиев: Не би сакал да верувам дека некој од друга институција буричка по лични документи на граѓаните

Screenshot-2024-03-16-170531.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKДополнителниот заменик министер за внатрешни работи Митко Бојмацалиев денес при својата посета на СВР Струмица одговари на новинарско прашање за актуелната фотографија која деновиве излезе на социјалните мрежи на која се гледа командир на противпожарна единица во Велес како буричка по лични документи во простории на СВР Велес.

„Да, во текот на вчерашниот ден излезе фотографија на која се споменува дека командирот на противпожарната единица на Велес. Инаку знаете дека по барање на министерот дел од управните служби пред две недели чинам, се пренесени токму во противпожарната служба. Тамо е известена внатрешна контрола, СВР Велес, Јавен обвинител и веќе заеднички работат на испитување на случајот и докажување на автентичноста на фотографијата и на ликовите коишто се споменуваат на неа. Се надевам дека во наредните денови ќе имаме конкретен извештај кој ќе го споделиме со јавноста. Не би сакал да верувам дека некој се дрзнува од друга институција да влезе во МВР и да ги пребарува личните документи на граѓаните кои треба да се строго заштитени. Доколку тоа се утврди се надевам дека ќе има најстроги казни за инволвираните.“, дециден беше Бојмацалиев.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK