(Видео) 30-годишна Македонка загина во сообраќајна несреќа кај Солун, објавија грчките медиуми

Screenshot-2024-06-21-170436.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKТешка сообраќајна несреќа со смртни последици се случила на патот Игнација Верија – Солун, денеска напладне.

Беше околу 12 часот, кога неколку километри по излезот Ниселио во правец на Солун се судрија две возила, при што има многу повредени и една мртва жена.

Според грчките медиуми, загинатата е 30-годишна Македонка, додека повредените се пренесени во болница, 27-годишна жена во тешка состојба која моментално е на операција, а 25-годишна жена е надвор од животна опасност (трите жени од првото возило) и 74-годишен маж (возач на вториот автомобил), кои се со полесни повреди. Дополнително, една жена била интубиирана од спасувачите на ЕКАБ на местото на несреќата и веднаш била префрлена во болница во Солун, бидејќи нејзината состојба била многу тешка.

Медиумите пишуваат дека, сообраќајката се случила на пет километри по излезот Нисели во правец на Солун кога се судриле две возила. За извлекување на девојките од првото возило била потребна помош од пожарникари кои ги пресекла вратите за да можат да ги извлечат.

Сообраќајот бил во прекин, додека повредените со возило на Брза помош биле пренесени во болница и возилата биле преместени покрај патот.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK