Советник од Карпош: ДПМНЕ и Левица ги блокираат платите на вработените во градинките, училишта и администрацијата во Карпош

Советник-од-Карпош-ДПМНЕ-и-Левица-ги-блокираат-платите-на.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKПоради блокадите на ДПМНЕ и Левица загрозена е работата на градинките, училиштата и администрацијата на општина Карпош, изјави советникот од редовите на СДСМ во оваа општина, Владимир Бислимовски.

На последната седница на Советот на општина Карпош, вели тој,  ДПМНЕ и Левица не само што го блокираа донесувањето на Буџетот туку ја блокираа и одлуката за времено финансирање.

Со ова вработените градинките, училиштата, администрацијата во Карпош, вработените кои се грижат да водоводите, хигиената, одржување на локалните институции не може да земат плата.

„Со што овие луѓе им згрешија на Мицкоски, ДПМНЕ и Левица па вака да ги казнуваат? Затоа е и овој протест денеска на дел од вработените, кои се соочуваат среде празници да бидат без пари, да не можат да си ги платат сметките, да не можат да одвијат за своите деца. Ова што го прават ДПМНЕ, Левица и Мицкоски не е политика. Ова е предизвикување пакост и штета на работниците и граѓаните поради лични хирови на Мицкоски“, рече Бислимовски.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK