–>

Пожар во скопски Илинден: зад хотелот „Белви“ гори трска, огнот се шири кон Арачиново

Пожар-во-скопски-Илинден-зад-хотелот-„Белви-гори-трска-огнот.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK

Гори стрниште позади хотелот „Белви“ во скопската населба Илинден, а густиот чад се гледа и од Скопје, информацијата ја потврдуваат и од Центарот за управување со кризи.

Според директорот на Центарот за управување со кризи, Стојанче Ангелов запалена е трска, а ја гасне екипа на Бригадата за противпожарна заштита на Скопје.

Чадот, како што информираат5 од ЦУК, кој се гледа од повеќе места во Скопје како и пепелта која паѓа од воздух и може да се забележи во некои скопски населби како на пример Автокоманда и Ново Лисиче, доаѓаат од горењето на трска и ѓубре во каналот кај Арачиново.

Овој пожар, според Ангелов не ги загрозува околните куќи.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK