Сиљановска утре ќе му го врачи мандатот на Мицкоски

mickoski-siljanovska-vmro-2024.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK







Претседателката Гордана Сиљановска-Давкова, утре ќе го врачи мандатот за состав на Владата, на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, соопшти претседателскиот кабинет.

ВМРО-ДПМНЕ извои убедлива победа на изборите во мај, освојувајќи 58 пратеници. Во тек се преговори за составот на новата Влада, а се очекува коалициски партнери да бидат Вреди и ЗНАМ.

Владата треба да се формира во рок од 20 дена по врачување на мандатот,

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK