Силјановска има повеќе од двојна предност пред Пендаровски, покажуваат првичните резултати на ДИК

54523826_2142089569416294_8897673053207527424_n.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKКандидатката за претседателка, Гордана Силјановска-Давкова од ВМРО-ДПМНЕ има повеќе од двојно водство пред Стево Пендаровски од СДСМ, покажуваат првичните резултати на ДИК.

Од обработените податоци, Силјановска има 148.568 гласа, односно 62,74 отсто, наспроти нејзиниот опонент со 71.906 гласа, односно 30,37 отсто.

ДИК претходно објави дека постигнат е цензусот за претседателските избори.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK