–>

СДСМ: Силна поддршка за македонско членство во ЕУ, само Мицкоски и ДПМНЕ се против

СДСМ-Силна-поддршка-за-македонско-членство-во-ЕУ-само-Мицкоски.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK„Самитот на Берлинскиот процес уште еднаш ја покажа важноста на регионот на Западен Балкан за ЕУ, но и силната поддршка за македонското членство во ЕУ. Пораките и поддршката од Канцелараот на Германија, Шолц, но и претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен и многу се недвосмислена поддршка за процесот на проширување на Унијата, но и јасно потенцирање дека сега е моментот што треба да се искористи“, велат од СДСМ.

„Најавен е и економски пакет од 30 милијарди евра за Западен Балкан. Берлинскиот процес кој има клучна улога како двигател на регионалната соработка и забрзувач на интегративниот процес за ЕУ.

Интеграцијата на регионот во единствениот пазар на ЕУ е клучна придобивка која ќе обезбеди брз економски раст и развој, подобри можности за граѓаните и деловната заедница, подобар животен стандард, нови инвестиции, подобри плати и се разбира подобра инфраструктура. Само Мицкоски и ДПМНЕ се против членството во ЕУ. Антиевропската политика на ДПМНЕ е антимакедонска и ќе биде поразена“, соопшти СДСМ.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK