СДСМ по седум години владеење направи и грешки кои чесно треба да се признаат: Филипче во Валандово

ecef1b43-1900-445c-b8b4-f048e4878356.jpeg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKВчеравечер како носител на Изборната единица 4, Венко Филипче го посети Општинскиот изборен штаб во Валандово. Оттаму порача дека по објава на носителите за претстојните парламентарни избори, СДСМ добива зголемена и силна поддршка на терен.

„По една недела на терен и средби со граѓани, морам да истакнам дека се чувствува обединетоста и мобилизација на гласачите на СДСМ кои се спремни повторно да ни дадат поддршка. По објавата на носителите и листите, очигледна е промената во расположението и тоа треба да не мотивира. СДСМ понуди одлични кандидати наспорти ВМРО-ДПМНЕ која понуди слаба листа, инкриминирани носители кои немаат поддршка во овој регион, но и пошироко“, рече Филипче.

Тој оцени дека СДСМ може да има подобар резултат од локалните избори пред две и пол години и ги мотивираше членовите да излезат на терен и чесно да ја претстават понудата на СДСМ пред граѓаните. Филипче рече дека е доблесно да признаат онаму каде што партијата погрешила и тоа е одлика на големите партии. Тој исто така потсети дека граѓаните се сведоци на сите реформи, антикризни мерки и сите достигнувања во меѓународните рамки, наспроти она на кое работеше опозицијата.

„Со огромна сума на пари во форма на мерки, со многу одговорен однос кон граѓаните кои беа силно финансиски погодени, Владата успеа да изменаџира три кризи, притоа решавајќи многу сериозни проблеми за државата. Овој одоговорен пристап ни дава за право со крената глава да бараме повторно поддршка. Дел од работата на СДСМ, заради кризите и тешките стратешки одлуки на меѓународен план, за жал остана недоволно искомуницирана. Сега е време да излеземе на терен и од човек на човек да ја промовираме нашата програма и резултатите.“, потенцираше Филипче.

Тој посочи дека СДСМ по седум години владеење направи и грешки кои чесно треба да се признаат. Тој верува дека граѓаните веруваат и знаат дека СДСМ имаше искрени намери и не се криеше во најтешките моменти кои ги помина државата, додека ВМРО-ДПМНЕ ја злоупотреби секоја криза и блокираше сè што е во интерес на граѓаните за свој политички интерес.

„Лоша Влада се формира кога добри луѓе ќе останат дома и нема да гласаат или ќе гласаат само за да казнат некоја партија. Ние тоа мораме да го пресретнеме, да го искомуницираме и да им кажеме на незадоволните дека сме тука и да се корегираме таму кадешто треба, но дека нема друга опција освен СДСМ за државата да продолжи напред.“, рече Филипче

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK