–>

СДСМ: ДПМНЕ молчи за ЕУ, единствено Никола Груевски ги брани нивните политики

nikola-gruevski.png
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK

„Во последните неколку дена ДПМНЕ молчи за уставните измени а единствениот кој ги брани нивните политики е Никола Груевски. Од Унгарија ги пишува своите статуси за ДПМНЕ во однос на тоа како треба партијата да се позиционира“, велат од СДСМ.

„ДПМНЕ со Мицкоски сака да го блокира европскиот пат и земјата повторно да ја втурне во изолација. Државата 17 години беше во чекалната на ЕУ и 11 години во изолација, единствено поради криминалните политики на ДПМНЕ.

До 2016 година, државата беше заробена со нарушени меѓуетнички односи внатре, нарушени односи со соседите, со комплетна партизација на институциите, сваровски судство и слобода на медиумите на 140 место на светот, и ниту милиметар не мрдната во европските и НАТО интеграциите.

Обидите за блокада на европската иднина на земјата значат обиди за блокада на напредокот на земјата, на подобар животен стандард и владеење на правото“, се наведува во соопштението на СДСМ.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK