„Прости им Боже, не знаат што прават!“ – бурни реакции во јавноста за маската со Исус и крстот од гајби за пиво

„Прости-им-Боже-не-знаат-што-прават-–-бурни-реакции.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKБурни реакции во јавноста предизвика имитацијата на вчерашниот вевчански карневал, каде маж облечен како Исус, врз грбот носеше крст направен од повеќе пивски гајби.

 

Социјалните мрежи вријат. Сите ја осудија ваквата постапка.

„До ова ли дојдовте!? Да Го исмевате Оној, Кој заради нас беше распнат и крстот за потсмев да го користите!?“, „Прости им Боже, не знаат што прават!“, „Сквернавење на свети симболи и повреда на верски чувства треба исто така да подлежи на казни и санкции“, се само дел од коментарите на ФБ.

Остра критика упати и новинарот Марјан Николовски, кој со години следи теми поврзани со религијата.

„Пред неколку години кога на сличен начин беше сквернавен Исламот, беше воспоставена пракса да се избегнуваат маски со навредлива содржина кон верските чувства. Ова е класично сквернавење на Христијанството и неговиот столб, Распетието и Воскресението. МПЦ, Синодот, владиците, наместо да се занимава со предмети за екскомуникација на новинари, и со седенки со странски амбасадори, уште вечерва да ја осуди оваа маска и да побара одговорност“, напиша тој.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK