–>

Пожар кај вештачкото езеро Мантово, зафатени над 15 хектари сува трева

369433505_817759926653143_5664842421127399273_n.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK

Голем пожар на отворено избувна околу 14.00 часот околу вештачкото езеро Мантово, соопштија од ЦУК.

„Зафатени се околу 15-20 хектари сува трева, грмушки и нискостеблести растенија. Пожарот на еден дел навлезе и во тешко проодна квалитетна мешовита шума“, велат од ЦУК.

За да се спречи ширење на пожарот во квалитетната шума ангажиран е еден хеликоптер на МВР.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK