Пендаровски: На полето на меѓуетничките односи, Македонија е најстабилна од независноста до денес

Кавадарци-2.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKВчеравечер, во рамки на изборниот караван, претседателскиот кандидат Стево Пендаровски беше со тетовци. Заблагодарувајќи им се за поддршката во изминатите 10 години, Пендаровски рече дека со масовна излезност мора да ја осигураме победата и иднината на земјата.

„Не постои ситуација во која сум се однесувал како да не сум претседател на сите. Сите сте биле еднакви на мене. Тетово е град на повеќе националности и вие тоа најдобро го знаете. Важно е да се почитуваме, да немаме конфликти и да не се сеат омраза и гнев. Македонија може да биде стабилна и просперитетна држава само и само ако сите овде, во оваа заедничка куќа се чувствуваме рамноправни, а не некој да биде газда, а друг да биде потстанар“, истакна Пендаровски.

Посочувајќи дека актуелната политичка структура направи две историски работи, односно државата стана членка на НАТО и ги почна преговорите со ЕУ, што е услов за брз економски развој, Пендаровски потенцираше дека во тој процес и со потпишувањето на Договорот од Преспа не беше одземено ниту „М“ од македонското.

„Нашата политичка структура комплетно го заштити македонскиот идентитет и јазик, со многу трпение и да не беше внатрешната блокада од опозицијата, ние за 4-5 години ќе ги завршевме преговорите и ќе влезевме во ЕУ. Опструкциите на нашата опозиција не сопнаа на патот кон Европа“, додаде Пендаровски.

Во оваа насока тој потсети и дека за сите важни прашања од македонската независност наваму, опозицијата беше против, како што сега е против иднината и иднината на државата. „Но никој веќе нема време за чекање и нема простор за нови договори. Сè освен поддршка за нас е ризик за иднината на нашата земја“ рече Пендаровски и ги повика тетовци на 24 април да покажат дека нашиот избор е европска Македонија.

На митингот во Тетово претседателскиот кандидат Стево Пендаровски доби поддршка и од австрискиот политичар Андреас Шидер, кој од 2019 година е европратеник и копретседавач со Мешовитиот парламентарен комитет МК – ЕУ. Во обраќањето пред тетовци, Шидер посочи дека Пендаровски е политичар со визија, политичар кој знае дека местото на оваа земја е во Европа и кој знае како да ја однесе таму.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK