Пендаровски донирал половина милион денари од покачената плата, прашува кој функционер од ВМРО-ДПМНЕ донирал барен 1 денар

58379805_889641404713178_8063838180987633664_n-1.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKПретседателот Стево Пендаровски и сопругата со години наназад донираат од своите лични примања на граѓани кои имаат потреба од материјална помош, извести попладнево неговата прес-служба. Известувањето следи по јавно упатеното прашање до претседателот од потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николовски кој праша дали го остварил ветувањето дека ќе го донира покачувањето, а како доказ побара изводи од трансакциски сметки.

„Од денот кога платите на избраните и именуваните лица се покачија за 78%, претседателот Пендаровски како што вети, секој месец донира средства од својата плата. До овој момент имаме прецизна евиденција за донирана сума во висина од над 500.000 денари за лекување на наши сограѓани, поддршка во обезбедување на здравствени услуги и медицинска терапија, помош на лекување на наши сограѓани во странство, образовни алатки и учебни помагала за ученици, компјутери за ученици, поддршка за матуранти, плаќање на режиски трошоци и други средства за социјално ранливи граѓани. Бонус прашања за Александар Николоски: Дали тој како пратеник на ВМРО – ДПМНЕ има донирано барем еден денар од неговата за 78% зголемена плата и кому? Дали знае дали кој било пратеник на ДПМНЕ, градоначалник на ДПМНЕ или директор на јавно претпријатие од редовите на ДПМНЕ имаат донирано дел од својата плата од моментот кога им е зголемена за 78%, колку и кому?“, стои во известувањето од прес-службата на претседателот.

Платите на функционерите беа покачени за 78 отсто во март минатата година. Во истиот период Владата, според изјавите на поранешниот премиер Димитар Ковачевски, почна да бара начин платите на функционерите да се намалат, но до стапување во сила на техничката Влада, не најде начин.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK