Привршуваат подготовките на седмото издание на „Охрид трчаТ“

OHRID
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK

Во завршна фаза се подготовките за седмото издание на спортската манифестација, атлетскиот викенд „Охрид трчаТ 2023“, што ќе се одржи од 2 до 4 јуни во Охрид.– Годинава на „Охрид трчаТ“ ќе учествуваат рекорден број натпреварувачи во трките на 5 и 21 километар во индивидуална конкуренција и штафета. За нив ќе се погрижат стотици волонтери од разни профили, помагатели и спортски професионалци, кои интензивно работат организацијата на настанот и овој пат да биде на највисоко ниво, што е препознатлив белег на „Охрид трчаТ“, соопшти прес-служба на „Охрид трчаТ“.

Во рамки на манифестацијата в петок ќе биде отворено Експо, а, според информацијата, попладнето предвидено е загревање со „Стречвел Србија“, како увертира во ноќната трка на два километри, која стартува во 20 часот, по што следи забава.

В сабота ќе се одржи панел дискусија на која учество ќе земат претставници на етаблирани маратони од регионот и Европа. Главниот настан е во недела кога ќе се одржат предвидените трки во натпреварувачка конкуренција. Почетокот е закажан во 8 часот.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK