Одбележување на Денот на сесловенските просветители Свети Кирил и Методиј

20052022_PVRSM_Kovacevski_polozuvanje-na-cveke-za-24-Maj_1-800x533.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKСо повеќе настани денеска во земјава се одбележува Денот на сесловенските просветители светите браќа Кирил и Методиј, кои се основоположници на словенската писменост и литература и се заслужни за културниот развој на сите словенски народи.

Поради нивните заслуги за христијанството Светата црква ги прогласила за рамни на апостолите.

Државно-црковната делегација предводена од претседателката Гордана Сиљановска-Давкова престојува во Рим и во Ватикан каде што ќе се поклони на гробот на Свети Кирил, во рамки на манифестацијата „Ден на светите Кирил и Методиј“, а имаше и аудиенција кај папата Франциск.

Во согласност со Законот за празниците во земјава, 24 Мај – Денот на сесловенските просветители светите браќа Кирил и Методиј е државен празник и неработен ден за сите граѓани.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK