Ново име на листата на ДИК – Гоце Ристов има рок до петок да собере 10.000 потписи во трката за претседател на државата

57546391_402133633940672_2221319358498471936_n-1-800x533.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKНови се појави на листите за собирање потписи во трката за кандидат за претседател на државата.

„Денес, до Државната Изборна комисија е доставена Иницијатива за собирање на потписи за кандидатура за Претседател на Република Северна Македонија, од страна на Гоце Ристов. Потписите ќе се собираат во подрачните одделенија/канцеларии на Државната изборна комисија на цела територија на државата“, велат од ДИК.

Досега седум кандидати успеаа да го обезбедат своето место на изборите за претседател на државата.

ВМРО-ДПМНЕ официјално на конгрес ја потврди поддршката за Гордана Силјановска-Давкова, а СДСМ за реизбор на актуелниот шеф на државата, Стево Пендаровски. И двајцата, и покрај загарантираниот влез со 30 пратеници, собраа и над 10.000 граѓански потписи.

Претходно, потребниот број потписи го собраа и Бујар Османи од ДУИ, Арбен Таравари од коалицијата Вреди, Максим Димитриевски – кандидат на ЗНАМ Билјана Ванковска од Левица и Стевчо Јакимовски од ГРОМ.

Рокот за собирање на потписи истекува на 8 март, на полноќ.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK