На свечена церемонија, утре Пендаровски ќе и’ ја предаде функцијата на Силјановска-Давкова

siljanovska-pendarovski-logo.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKВо Кабинетот на претседателот, утре – 12 мај ќе се одржи официјална церемонија на примопредавање на функцијата Претседател со највисоки државни и воени почести.

По свечената церемонија новоизбраната претседателка Гордана Силјановска Давкова и претседателот Стево Пендаровски предвидено е да остварат тет-а-тет средба.

Државната изборна комисија денеска и’ го издаде уверението за избран претседател на Гордана Силјановска-Давкова. ДИК ќе треба да достави извештајот до Собранието за да биде закажана седница за утрешната инаугурација на Силјановска Давкова. Потоа таа пред пратениците ќе треба да даде свечена изјава по која ќе почне нејзиниот мандат.

Мандатот на Пендаровски истекува утре.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK