МНР ги осуди заканите упатени кон новинарот Видиновски

19122017192651_web_нова-тв.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKМинистерството за нaдворешни работи и надворешна трговија најостро ги осудува заканите упатени на социјалните мрежи кон македонскиот новинар Александар Видиновски од страна на лицето Виктор Стојанов за репортажа објавена на телевизијата Канал 5.

„Секоја форма на притисок, закани или вербални напади врз новинарите и медиумските работници претставува и закана за слободното изразување и слободата на медиумите, и лесно може да ја загрози работата на новинарите која е од јавен интерес“, велат од Министерството.

Министерството за надворешни работи и надворешна трговија за овој случај веќе сигнализираше кај бугарските колеги преку механизмот за борба против говор на омраза воспоставен согласно Договорт за пријателство, добрососедство и соработка со цел негово евидентирања и соодветно постапување од страна на надлежните органи.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK