Мицкоски: Улогата на Јакимовски и Ванковска со кандидатурата е да го ослабнат потенцијалот на Давкова

mickoski4.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKЈасна е улогата на Билјана Ванковска и Стевчо Јакимовски. Тие практично ја имаат улогата на опозиција на опозицијата во оваа кампања, истакна претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски одговарајќи на новинарско прашање за коментар околу собирањето потписи за Јакимовски и Ванковска за кандидати за претседател.

„Според динамиката за собирање потписи за нивна поддршка, ако се спореди со денешната динамика за Силјановска Давкова, тоа е неспоредливо. Јасна е нивната улога. Нивната улога е да се обидат да го ослабат потенцијалот на Силјановска Давкова, тие немаат друг капацитет, ниту пак потенцијал, но мислам дека после резултатите во првиот круг претседателски избори ќе им стане и на нив јасно што може да очекуваат две недели потоа на парламентарните избори и само ќе биде потврдена победата на Силјановска Давкова“, потенцираше Мицкоски.

Тој исто така додаде дека вистинското прашање е дали во вториот круг истите ќе останат опозиција како што велат или ќе останат доследни измеќари на нивните наредбодавачи и ќе го поддржат Стево Пендаровски ако се квалификува во вториот круг.

„Можеби вистинското прашање е да ги прашате овие кандидати што ќе прават во вториот круг, бидејќи е јасно дека тие во првиот круг ќе имаат само, би рекол, естрадна улога и ништо повеќе од тоа. Дали ќе останат доследни измеќари на нивните наредбодавачи и во вториот круг ќе го поддржат, претпоставувам Стево Пендаровски или пак друго нешто ќе кажат на своите гласачи?“, потенцираше Мицкоски и додаде:

„Можеби тоа е вистинската тема со којашто треба да се занимаваме. Што ќе прават обвие луѓе во вториот круг? Дали навистина ќе бидат опозиција како што тврдат или ќе продолжат да бидат опозиција на опозицијата и ќе го поддржат Стево Пендаровски доколку се квалификува во вториот круг?“

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK