Македонија на удар на силно невреме од вторник, се очекува дожд, грмежи и ветер, но и нагло заладување

Screenshot-2024-04-13-154118.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKСледува голема промена на времето.

До почетокот на следната седмица ќе се задржи сончево и топло време со мала до умерена локална облачност. Во вторник во текот на ноќта, а особено во среда под влијание на влажна и нестабилна воздушна маса ќе има врнежи од дожд кои локално ќе бидат обилни во форма на невреме, проследени со грмежи и силен ветер, информираат од Управата за хидрометеоролошки работи.

Фото: УХМР

Освен невреме, ќе имаме и осетен пад на температурите кои ќе се преполоват од денешните 30, на само 16 степени.

Во регионот, пак, веќе има најави и за врнежи од снег на повисоките места од следната недела.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK