Љупчо Палевски-Палчо ја помина првата ноќ во затворот во Шутка

Ljupco-Palevski-Palco-960x561-1.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKЉупчо Палевски Палчо, осомничениот за грабнувањето и убиството на 14-годишната Вања Ѓорчевска и 74-годишниот Панче Жежовски ја помина првата ноќ во затворот во Шутка откако вчера беше екстрадиран во Македонија.

По околу 5 месеци од неговото апсење во турскиот град Баликесир тој вчера беше спроведен со редовен лет на Туркиш Ерлајнс на скопскиот аеродром.

Кривичните дела за кој е осомничен се „грабнување“ и „убиство на свиреп начин“. Двете жртви, 14-годишната Вања и велешкиот фризер Панче, беа пријавени за исчезнати на 24 и 27 ноември лани. Нивните беа пронајдени мртви во близина на Велес и Скопје на 3 декември.

Во овој случај како петоосомничен се јавува и таткото на Вања. Тој се гони за помагање во делото грабнување кој во моментов се наоѓа во домашен притвор.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK