Ковачевски во четврток ќе ja поднесе оставката

Ковачевски-за-13-Ноември-„Заедништвото-ги-обединило-нашите-борци-во.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKПремиерот Димитар Ковачевски потврди дека во четврток ќе ја поднесе оставката, пред собраниската седница закажана за в петок, по што претстои формирањето на техничката влада во времетраење од три месеца.

Оставка во четврток се очекува да поднесе и собранискиот спикер, Талат Џафери, кој ќе седне на местото на Ковачевски.

На седница ќе треба да се избере координаторот на СДСМ Јован Митрески за нов претседател на Собранието, а потоа Џафери ќе го добие мандатот за премиер на државата.

Изборот на владата на Џафери треба да биде направен викендот, најдоцна до полноќ 28 јануари.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK