Комисијата на ЕУ ги повика Скопје и Атина да се држат до договорот за промена на името

evropska-unija-evropski-savet-zgrada-evropske-unije-brisel.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKПортпаролот на Европската комисија изјави за „Еурактив“ дека Договорот од Преспа меѓу Грција и Северна Македонија од 2018 година мора да биде спроведен од „сите страни“ и со „добра волја“ во услови на нова расправија меѓу Атина и Скопје што се заканува да го оживее 25-годишниот спор, стои во написот.

Од своја страна, Европската комисија вели дека „сите страни“ треба да се држат до договорот.

„Добрососедските односи и регионалната соработка остануваат суштински за процесот на проширување. Постојните билатерални договори треба да се спроведуваат со добра волја од сите страни, вклучително и Договорот од Преспа меѓу Северна Македонија и Грција“, изјави портпаролот на Европската комисија за „Еурактив“.

Ратификацијата на трите протоколи предизвика политичка полемика во Атина.

Протоколите, кои се дел од Договорот од Преспа, се однесуваат на одговорностите на Грција во однос на контролата на воздушниот простор на Северна Македонија и му обезбедуваат на Скопје обука и знаење за прашањата на ЕУ, пренесува „Еурактив“.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK