Грчкиот мистер: Договорот од Преспа е текст со огромни проблеми, лага е дека сум учествувал во изготвувањето

gerapetritis.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKГрчкиот министер за надворешни работи, Јоргос Герапетритис, негираше дека тој или неговата правна канцеларија го подготвиле или учествувале во изготвувањето на Договорот од Преспа,.

Од говорницата во Собранието тој изрази несогласување со Договорот од Преспа, велејќи се работи за правен текст со огромни проблеми што се појавуваат со текот на времето, пренесуваат грчките медиуми.

„Јас не само што немав учествувано во договорот, туку дополнително не можев да имам никакво учество од едноставна причина што суштински не се согласувам со Договорот од Преспа кој е правен текст со огромни проблеми што се појавуваат со текот на времето“, нагласи министерот за надворешни работи.

Герапетритис сепак додаде дека Договорот со сите проблеми, претставува меѓународно право кое мора да го почитуваат бидејќи согласно Уставот е над секоја друга законска одредба.

Ја пофали грчката дипломатија која издејствувала брза реакција на европските институции по инаугирацијата на Гордана Силјановска Давкова, која на свеченоста го употрби името Македонија.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK