Грчки пратеник го искина Преспанскиот договор од говорницата во собранието

grk.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKЛидерот на десничарско-националистичка партија „Грчко решение“, Кирјакос Велопулос од говорницата во грчкиот парламент искина лист со Договорот од Преспа.

„Ова е договорот од Преспа, ако имаше пристојна национална патриотска општествена влада, ова ќе го направеше овде“, нагласи Киријакос Велопулос, пренесува „Репортер.гр“.

Тој натаму рече и дека не постои ни северна ни јужна Македонија, Македонија е една, а тоа е Грција.

Ја повика грчката влада да ги донесе меморандумите и сите да гласаат против.

„Донесете ги меморандумите за соработка со Скопје, сите да гласаме против, бидејќи тие го поништија Договорот, а не ние“, рече Велопулос.

Засега нема реакции од македонска страна за потегот во грчкиот парламент.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK