(Фото+видео) Спасувачка акција на Попова Шапка, жена од Австрија се повреди за време на скијање

viber_image_2024-03-02_17-42-15-664.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK

Жената од Австрија која попладнево со хеликоптер беше спасена по пад на Попова Шапка е во добра општа здравствена состојба.Таа се повреди кај месноста „Орлов Камен“. Поради сериозноста на повредата и податокот дека претходно имала операција на рбетниот столб и на него имала вградена метална шипка со штрафови, било одлучено до Скопје да биде пренесена со хеликоптер.

https://makfax.com.mk/wp-content/uploads/2024/03/0-02-05-8c7a55bbed1a67bed2a7241082a8b4bee8277585f0a169ac9692667b21e8867b_63caaed2fb1fa81f.mp4

Како што претходно објави ЦУК, директорот Стојанче Ангелов  бил во директна комуникација со спасителите, кои му кажала дека на повредената од почетокот на спасителната акција и е пружена прва помош, соодветно била покриена со фолија за да и се зачува топлината.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK