Демократски сојуз: Беким Незири и во 2010 година претепал контролор на летање, за анархијата треба одговорност

Беким-Незири-е-во-полициска-станица-по-нападот-врз-вработените.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKДемократскиот сојуз најостро ги осудува обидите на власта да ја релативизира одговорноста за упадот во Контролната кула за летање на Аеродромот во Петровец.

„Да се тврди дека со упадот и насилството на осуммина бандити на ДУИ во Кулата за контрола на летање не се загрозува воздушниот сообракај е театар на апсурдот, бидејќи аргументиран и издржан став презентираа и експертите. Но, не треба да бидеш експерт за да знаеш дека со неовластен упад и насилство спрема контролорите за летање директно е загрозен авиосообраќајот. Само среќата спасила можна катастрофа“, велат од оваа партија.

Укажуваат на причините за „бегството“ на еден од тепаните, кој бил под силен притисок и закани да не дава изјава пред Јавниот обвинител.

Демокрасткиот сојуз потсетува на идентичен случај во 2010 година, кога, како што велат, Беким Незири претепал контролор на летање, потоа го избркале и него и неговата сопруга од работа, по што тој избегал во една од скандинавските земји.

„Затоа Владата мораше да ги разреши директорите на М-НАВ, Беким Незири да биде суспендиран од работното место во М-НАВ, а Судот на сите осуммина да им определи притвор.

Но ништо од тоа, на дело се партиските влијанија, партиските раководства во МВР, Јавното обвинителство И судот, кои на смислен начин го опструираат целиот криминален настан.

Партиската блокада на институциите води кон анархија, криминал и дестабилизација на државата.

Одговорност мора да има за сите кои ги кршат законите, или сега или после изборите по промената на власта“, потенцираат од Демократскиот сојуз.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK