Боки-13 за операцијата „Бумеранг“: поднесе кривични против Заев, Спасовски, Русковска

71495488_2342589306070641_6552022418783731712_n.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKБојан Јовановски – Боки 13 поднел кривични пријави против поранешниот премиер Зоран Заев, екс министерот за внатрешни – Оливер Спасовски, и двајцата генерални секретари на СДСМ, поранешниот Александар Кирацовски и актуелниот, Миле Зачевиќ, како и против поранешната шефица на Јавното обвинителство за гонење организиран криминал и корупција, Вилма Русковска.

Тој дошол во Обвинителството на покана на актуелниот шеф на оваа институција, Ислам Абази.

Најави дела кривично-правната операција е наречена „Бумеранг“.

-Сите мои наводи и описот на настаните ќе бидат материјализирани со докази кои потекнуваат од мојот телефонски уред кој беше одземен при моето апсење во предметот Рекет. Се работи за кривични дела кои што се однесуваат на злоупотреба на службената положба и овластување, за изборни измани, незаконско финансирање на политичка партија, злоупотреба на јавните набавки“, додаде тој.

Најави и продолжение на предавање на докази во писмена форма.

„Поднесена е кривична пријава и против Вилма Русковска за злоупотреба на службена положба, примање поткуп, примена на тортура. Зоран Заев е скоро во секоја пријава#, кажа Јовановски.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK