–>

Анкета на ИПИС: Мицкоски со тројно поголем рејтинг од Ковачевски, граѓаните сакаат парламентарните и претседателските избори да бидат заедно

Анкета-на-ИПИС-Мицкоски-со-тројно-поголем-рејтинг-од-Ковачевски.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKАнкета на Институтот за политички истражувања од Скопје (ИПИС) покажува дека скоро 50 отсто од граѓаните сѐ уште не одлучиле за кого ќе гласаат и одговориле со не знам, не сакам да кажам или нема да гласам.

За ВМРО-ДПМНЕ би гласале 20,3 % од испитаниците, а за СДСМ 11,3%.

Опозициска коалиција меѓу Алтернатива, Беса и Демократско движење за првпат заедно имаат речиси еднаков рејтинг со ДУИ.

Од политичките лидери, најголемо водство има претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски (16,5%), пред Али Ахмети, претседателот на ДУИ (6,1%) и Димитар Ковачевски, претседателот на СДСМ (5,6%).

Мнозинство од граѓаните смета дека парламентарните и претседателските избори наредната година треба да се одржат заедно – 66,6 отсто од испитаниците.

Истражувањето е спроведено за потребите на ИПИС со цел да се анализираат рејтинзите на партиите, во период од 25 до 27 октомври на 1.055 полнолетни испитаници во Македонија.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK