Јапонски нутриционист не ги консумира овие намирници: „Го скратуваат животниот век“

sok
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK

Според многу истражувања, Јапонија се издвоила како татковина на најдолговечните луѓе во светот. Нутриционистката Мичико Томиока, која доаѓа од оваа земја, откри кои намирници никогаш не ги јаде бидејќи, како што објаснува, докажано го скратуваат животниот век.

„Одредени намирници докажано го скратуваат животот и негативно влијаат на нашето здравје, па затоа ги избегнувам со причина, а истото го советувам и на другите луѓе. Тоа се претежно многу популарни намирници кои ги консумираат повеќето луѓе и не треба или треба да го сведат на минимум што може да го внесат“, вели нутриционистот.

Преработеното месо како виршли, хамбургери или колбаси се издвојува како една од најнездравите намирници. Според него, преработеното месо е речиси невозможно да се избегне, а освен што содржи големи количини сол, има и многу заситени масти кои можат да го зголемат ризикот од одредени видови на рак, како што се ракот на дебелото црево или на дојката.

Томиока никогаш не пие газирани сокови. „Редовното пиење слатки газирани пијалоци (една до две лименки дневно или повеќе) може да доведе до поголем ризик за развој на дијабетес. Истото се однесува и на газираните пијалоци со вештачки засладувачи, кои може да ви го отежнат концентрацијата, па дури и да предизвикаат мигрена “, предупредува тој.

Како една од нездравите опции ги посочува житариците купени во продавница, особено за појадок. „Кога брзаме и немаме време да јадеме наутро, примамливо е да избереме житарки. Но, никогаш не ги јадам оние со додадени шеќери или состојки што не ги знам. Имено, премногу шеќер може да доведе до проблеми со крвниот притисок, зголемување на телесната тежина и зголемено воспаление во телото и да не изложи на ризик од дијабетес“, објаснува тој.

Извор:n1info.hr

 

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK