Хрватска и Србија во финалето на „Евровизија“

evrovizija
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK

На 67. издание на Евросонг, коешто почна вчера, во првата полуфинална вечер од нашето соседство во финалето одат Хрватска и Србија. Второто полуфинале се одржува утре, четврток, а големото финале е в сабота.Хрватските претставници, групата „Лет 3“ од Риека настапија со компзицијата „Мама ШЧ“.

Србија ја претстави Лук Блек со песната „Само ми се спава“.

Во финалето натаму одат и Молдавија, Швајцарија, Финска, Чешка, Израел, Португалија, Шведска и Норвешка.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK